Farklı Mekanlar İçin Doğru Sandalye Seçimi Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta en çok ihtiyaç duyduğumuz eşyalardan biri olan sandalye, oturma ihtiyacını karşılayarak dinlenmemizi sağladığı gibi farklı mekanlarda dekorasyonun tamamlayıcısı olarak da kullanılıyor. Kullanım alanlarına uygun olarak tasarlanan modeller değişik materyal ve stillerde üretiliyor. Doğru seçim yapabilmek için ihtiyacınıza ve kullanım alanınıza uygun olan modelleri tercih etmeniz gerekiyor. Siz de evinizde, bahçenizde ya da cafe, bar ve ofis gibi çalıştığınız mekan için en uygun modeller hangileri, sorusuna cevap arıyorsanız doğru modelin nasıl seçileceği ile ilgili gerekli bilgileri öğrenmeye ne dersiniz?
Kullanım Alanına Göre Sandalye Seçimi Nasıl Yapılır?
Sandalye denildiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak yemek masası etrafına dizilmiş sandalyeler gelir. Ancak ev haricinde kamp, bahçe, bar gibi farklı mekanlara yönelik birçok farklı modelde üretim yapılır. Bu nedenle modeli belirlemeden önce, hangi kullanım amacıyla satın almak istediğinize karar vermelisiniz.
Mutfak İçin Sandalye Seçimi
Mutfak sandalyesi seçimi yaparken ilk olarak mutfağınızın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Dar bir mutfağa sahipseniz mutfakta ki alanınızı daraltmayacak modeller arasından bir seçim yapmanız gerekir. Masa ve sandalye mutfak dekorasyonunu etkileyen en önemli iki eşya. Bu nedenle bu iki eşyanın birbirleri ile uyum içerisinde olması gerekir. Sandalyelerinizi masanızın rengine ve modeline uygun olarak seçmeniz ortaya daha şık bir görüntü çıkarır. Mutfakta kullanılanların hafif olması da yerlerini değiştirirken size büyük kolaylık sağlar. Bundan dolayı kompozit malzemeler ile üretilen modeller hafif yapılı olması nedeniyle mutfaklar için tercih edilebilir.
Bahçe İçin Sandalye Seçimi
Şık görüntüleri ile hasır ve rattan materyalden yapılmış seçenekler, bahçe gibi birçok dış mekana doğal bir güzellik katar. Hasır modeller dış mekanlara sağladığı uyum dışında oldukça dayanıklı bir yapıya da sahiptirler. Ayrıca rattan ya da hazır malzeme ile üretilen modeller sağladığı konfor ile uzun saatler rahat bir şekilde oturmanıza da olanak verir. Ancak hasır sandalye fiyatları diğer modellere göre daha pahalıdır. Bu nedenle bahçeniz için daha ekonomik bir model arıyorsanız plastik modeller sizin için iyi bir alternatif olabilir. Plastik malzemeler ile üretilen modeller, yağmur ve sıcaklık gibi birçok olumsuz dış etkene karşı dayanıklı olması nedeniyle dış mekanlar için tam olarak biçilmiş kaftan. Üstelik dışarıda eşyaların daha çok kirlendiğini göz önünde bulundurduğumuzda plastik malzeme ile üretilenlerin diğer modellere göre daha kolay temizlenmesi işinizi kolaylaştırır. Plastik sandalyelerin oldukça hafif ve kolay taşınabilmesi de bu modeli adeta bahçe için tasarlanmış kılar.
Salon İçin Sandalye Seçimi
Salonlarda kullanılan yemek masası sandalyeleri genellikle koltuklarla uyumlu olarak üretilen ağır modeller olarak karşımıza çıkar. Salondaki koltuklarla aynı ya da kontrast renkler ile tercih edilebilen tasarımların ihtişamlı bir görüntüye sahip olmaları gerekir. Ancak Amerikan mutfak olarak tasarlanmış modern salonlar için fazla yer kaplamayan bar sandalyeleri en uygun seçim olur. Ayrıca bar modelini, bar tezgahı görünümünde tasarlanmış yüksek masalar için seçmek de doğru bir karar olur.
Ofis İçin Sandalye Seçimi
Uzun süre oturarak vakit geçirilen ofis ortamlarında sandalye seçimi görsellik kadar sağlık açısından da büyük önem taşır. Ofiste kullanılan modellerin yüksekliği 40-50 cm aralığında olmalı ve kullanacak kişinin boyuna göre ayarlanabilir olmalı. Ayrıca sırt ve bel ağrılarını önlemek için bel çukurunu destekleyen modeller tercih edilmeli. Kol desteği bulunması ise konfor açısından önemli bir ayrıntı. Tekerlekli modeller ofis için en uygun seçenekler arasında yer alıyor. Çünkü ofis içerisinde farklı yönlere dönebilmeyi sağlayarak ayağa kalkmadan hareket özgürlüğü tanıyor.

Check Also

En Güzel Ev Dekorasyonları

Mobilya ve Ev Dekorasyon alanında Masko ve Modoko Mobilya Kentlerinde adından söz ettiren Macitler Mobilya’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.