Yemek Odası ve Koltuk Takımı Uyumunun Önemi

Yemek odası ve koltuk takımı uyumunun önemi her kesim tarafından bilinmektedir. Özellikle bu iki mobilyayı, salonlarında tercih edecek kullanıcılar için bu çok daha önemli olacaktır. Yemek odası ve koltuk takımı salonda tercih edilmesi ile birlikte evin genel dekorasyonu belirlenmektedir. Bununla birlikte iki temel mobilya birbirileri arasında da uyum sergilemesi doğru olacaktır. Bu sebeple hem mobilya üreticileri hem de kullanıcılar tercih ettikleri takımın, kendi üyesi olan diğer mobilyaları da tercih edebilmektedir. Örneğin bir koltuk takımının aynı tasarım hatlarına ve özelliklerine sahip, yemek odası ve yatak odası mobilyaları da üretilmektedir. Tabii bu her takım ve tasarım için geçerli olmayabilir. Ya da kullanıcılar, koltuk takımını beğendiği ürünün, yemek odası ya da yatak odası takımını da beğenmemiş olabilirler. Bu sebeple yaşam alanlarında dahil edilecek olan diğer mobilya modeli farklı tasarımlar olsa da renk, ölçü ve tasarım dili açısından birbirleri ile yakın olmalıdır. Koltuk takımı ve yemek odası takımları da genellikle aynı odada tercih edildiklerinden uyum önemi daha da artmaktadır.

Renk ve Tasarım Uyumu

Birçok mobilya modeli bulunmaktadır. Özellikle iki farklı mobilyayı birbirine uyumlu seçmek, durumu daha da zorlaştırmaktadır. Durum böyle olunca farklı değerlendirme ve seçme kriterlerini devreye sokmak gerekir. Örneğin, aynı anda iki mobilya alacağınızı düşünelim. Bu iki mobilyayı seçerken önce koltuk takımınızı seçmeniz gerekecektir. Çünkü salonun genel dekorasyonunu oluşturan ve temellendiren en etkili mobilya koltuk takımlarıdır. Bu aşamayı gerçekleştirirken de salonunuz ve evinizde oluşturmak istediğiniz tasarıma uygun koltuk seçimi yapmalısınız. Koltuk takımı seçiminizi gerçekleştirdikten sonra, sıra, yemek odası takımınızı, uyumlu bir şekilde seçmeye gelmektedir. Burada dikkat edeceğiniz önemli husus, koltuk takımınızın rengi, tasarımında kullanılan motifler, üretiminde kullanılan kumaş ve genel hatlarıdır. Yemek odası takımınızı da bu saydığımız kriterlere uygun bir biçimde seçmelisiniz. Ancak seçimi yaparken, koltuk takımınızın aynı özelliklerini uydurmak zorunda değilsiniz. Renklerde zıtlık oluşturarak, zıt renklerde uyumu da yakalayabilirsiniz.

Ölçüler ve Konfor

Aynı mekânda kullanacağınız, mobilyaların ortalama olarak birbirleri ile aynı ölçüde olduğu bilinmektedir. Ancak yine de absürt bir görünüm oluşmaması için, ekstra dikkat etmekte yarar olacaktır. Yemek odası takımının büyük parçalarını oluşturan, konsol ve yemek masasının, koltuk takımına ve salona göre çok büyük olması oldukça büyük bir yer sorunu oluşturacaktır. Bu konuya istinaden, yemek odası takımının ekstra küçük ve minimal bir tasarıma sahip olması da komik ve absürt bir görünüm oluşturacaktır. Bu sebeple ölçüleri ile normların içerisinde yer alan mobilyaları tercih etmeniz de yarar var.

Mobilyaların sağladıkları konfor da oldukça önemlidir. Yaşam alanında oluşturulan konfor ve rahatlığın bir standartı olmalı ve tüm yaşam alanına adapte edilmelidir. Bu sebeple konforlu ve rahat oturma sahip bir koltuk takımına sahipseniz aynı konforu sağlayacak yemek odası takımına da sahip olmanız doğru olacaktır.

Modern ve rahat bir yemek odası takımı tercih etmek istiyorsanız; trendmobilya.com yemek odası takımlarına göz atabilirsiniz.

www.trendmobilya.com/yemek-odalari

Check Also

Yemek Odası Takımları

Doğru yemek odası takımı için ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz! 3 kişilik çekirdek aileyseniz ve fazla misafiriniz yoksa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.