BEBEK ODASI HAZIRLIĞI

Bebeğiniz olacak ve siz bebeğinizin odasını şimdiden hazırlamak istiyorsunuz. Ama kafanızın içinde Bin bir soru uçuşuyor. Yatağı nasıl olmalı, duvarları hangi renge boyamalıyım, nasıl bir bebek yatağı almalıyım, odanın aydınlatması nasıl olmalı, oda takımları nasıl olmalı, uyku setini hangisini almalıyım. Tüm bu soruların cevabını ararken başınız çatlayacak gibi oluyor ve işin içinden çıkamıyorsanız dert etmeyin. Arkanıza yaslanın ve yazıyı okumaya başlayın.

Bebeğin Odası

Öncelikli bebeğin odasının hangisi olmalı sorusunun cevabı. Oda evin güneş alan bölümündeki odalardan birisi olmalı. Havadar, ısı ve ses yalıtımı olmalı ve tercihan annenin odasına yakın bir konumda olmalıdır.

Bebek odasının Zemini

Odaya sereceğiniz halı toz tutmayan, anti bakteriyel, makinede yakınabilen bir halı olmalıdır. Halen birçok ünlü markanın böyle halıları var. Odanın rengi ile uyumlu ve çok hoş bir halı odanın şıklığına da şıklık katacaktır.

Duvarlar

Duvarları isterseniz duvar kâğıdı ile kaplatın, isterseniz boyatın. Ama dikkat edeceğiniz en önemli şey çocuğunuzun odasında; duvar kağıdı kullanacaksanız doğal duvar kağıdı (temizliği biraz zordur ama çocuğunuzun sağlığı her şeyden önemlidir) kullanmalısınız, boyatacaksanız kesinlikle su bazlı boyalar kullanmalısınız. Renk olarak, bebek odasında kesinlikle beyaz renk doğru tercih değildir. Çünkü beyaz ışığı çok fazla yansıtır ve çocuğun gelişen görme duyusunu etkiler.

Bebek odası Takımı

Bebek odası için gidip mağazadan doğrudan bir Bebek odası Takımı alabilirsiniz. Ama bu sizin bebeğinizin odası olmaz. Onun yerine mobilyanın parçalarını tek tek seçerek bir takım oluşturabilirsiniz. Bu şekilde hem daha kullanışlı ve ihtiyaçlarınıza uygun olur, hem odayı kendiniz tasarlamış olursunuz ve ihtiyacınız olmayan parçalar almayacağınız için daha hesaplı bir fiyata daha güzel bir bebek odası takımı almış olursunuz.

Karyola

Bebek odasına park yatak koyabilirsiniz. Ama plastikten hoşlanmıyorsanız. Çocuğunuzun daha sağlıklı ve şık bir karyolada yatmasını istiyorsanız ahşap karyola alın. Yalnız karyola alırken dikkat etmeniz gereken konu, karyolanın parmaklıkları. Çünkü çocuk hareket etmeye başladığında, parmaklık aralıkları geniş olursa, başını parmaklık aralarına sıkıştırabilir. Ayrıca yatak zemini ayarlı olursa çok daha kullanışlı olacaktır.

Yatak

Bebek yatağı konusu gerçekten çok önemli! Çünkü piyasada birçok yatak var. Bu yatakları araştırmadan yatak almayın. Birçok ebeveynin tercihi ilk üç için kaliteli ve orta sertlikte sünger yataklar. Sonrasında ise lateks yatak tercih etmektedirler. Lateks yatağın tercih sebebi ise anti alerjik olmaları, bebeğin vücut yapısına göre şekil almaları ve sahip oldukları gözenekler sayesinde hava almalarıdır.

Uyku Seti

Aslında uyku seti diye bir şey yok. Sadece anne ve babaların parasını kapmak için üretilmiş ürünler var. Komple uyku seti alarak dünyanın parasını vermek yerine, kaliteli nevresim takımları alarak çok daha sağlıklı ve güzel bir yatak takımı oluşturabilirsiniz.

Dolap ve Şifoniyer

Bebek odalarında şifoniyer kullanışlı bir mobilyadır. Kıyafetlerin konacağı, düzenli bir şekilde duracağı çekmeceler işini çok kolaylaştıracaktır. Ayrıca ilerleyen zamanlarda çocuk büyüdükçe bir de dolaba ihtiyacınız olacaktır. Şifoniyerinizi seçerken bu konuyu göz önünde bulundurarak seçerseniz çok daha mantıklı bir iş yapmış olursunuz.

Oda Aydınlatması

Bebek odasının aydınlatması tepeden yapılmamalıdır. Çünkü yukardan gelen ışık çocuğun uykuya dalmasına engel olacaktır. Ayrıca daldığı uykudan da sık sık uyunmasına ve huzursuz olmasına sebep olacaktır. Bu nedenle aydınlatma için abajur kullanabilirsiniz.

Check Also

Bebeğiniz için en güzel mobilyalar Ekin Bebe ve Çocuk’da

Bebek ve Çocuklar için İnegöl Bursa da mobilya üreten Ekin Bebe ve Çocuk bebeğinizi sizin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.